Nasze domy zużywają coraz więcej energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej przez zwykłe gospodarstwa domowe cały czas rośnie, wraz ze wzrostem komfortu życia. Dziś nikogo nie dziwi pralka automatyczna, zmywarka a nawet suszarka do ubrań. Ile te urządzenia zużywają prądu?

Do tych urządzeń z grupy "oczysiwtych" dodać można pompy ciepła, rekuperacje czy nawet klimatyzacje. Wcale nie mało zużywają prądu takie systemy bezpieczeństwa jak kamery czy system alarmowy, które przecież działają cały czas, 24 godziny na dobę, a w przypadku kamer, większe zużycie następuje nocą, kiedy dodatkowo załączają się promienniki podczerwieni.

Szybko może okazać się, że współczesny dom to rachunki za prąd na poziomie 200 - 300 zł miesięcznie, co rocznie daje koszty na poziomie nawet 3600 zł. Czy są jakieś sposoby, aby te rachunki obniżyć? Tutaj rzeczywiście możemy wiele zrobić, aby oszczędzać.

  1. Warto wymiennić źródła światła na oświetlenie LED. To powinno przynieść dość spore oszczędności.
  2. Możemy całkowicie wyłączyć takie urządzenia jak telewizor, a nie pozostawiać go w trybie uśpienia.
  3. Wyciągajmy z gniazdek ładowarki do telefonów.
  4. Możemy zamontować instalacje fotowoltaiczne, które dadzą nam darmowy prąd ze słońca.

Ten ostatni punkt daje nam dość spore możliwości. Istnieje taka możliwość, aby rachunki za energię ograniczyć praktycznie do zera. Warto skorzystać z podpowiedzi od firmy, która zajmuje się montażem fotowoltaiki, aby to ona dobrała nam odpowiednią moc instalacji.