Instalacje fotowoltaiczne - sposób na oszczędzanie

W 2018 roku usłyszeliśmy o podwyżkach cen energii elektrycznej. Zapowiedź podwyżek gwałtowanie spowodowała dość duże zainteresowanie tematem fotowoltaiki, tym bardziej, ża ta stała się bardziej przystępna cenowo. Czy systemy fotowoltaiki są opłacalne? A jeżeli tak to dla kogo? 

Najbardziej opłacane okazuje się montowanie fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych, a szczególnie tam gdzie rolnik jest VATowcem. W tym przypadku należy brać pod uwagę zakup paneli słonecznych w cenie netto, gdyż rolnicy, którzy są VATowcami dostają zwrot tego podatku. Dodatkowo korzystnie wypada sposób rozliczania się z dostawcą energii, bo rolnik w przypadku fotowoltaiki traktowany jest jak zwykłe gospodarstwo rolne, a nie jak przedsiębiorca.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym.

Każdy przypadek jest inny i dlatego trzeba zawsze przeanalizować rachunek za energię elektryczną, aby sprawdzić czy inwestycja ma szanse się opłacać. Fotowoltaiką powinni więc zainteresować się głównie rolnicy, którzy prowadzą tzw. produkcję zierzęcą, gdyż to tutaj zużycie prądu jest największe.

Wiele firm, zajmujących się montażem fotowoltaiki przygotowuje specjalne oferty dla rolników. Pod hasłem "fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego" można znaleźć tego typu oferty i wyczytać wiele cennych informacji na temat instalacji u rolników.

Inaczej wygląda temat fotowoltaiki u producenta drobiu i w gospodarstwie mlecznym, ale cel jest taki sam. Można tutaj przykłady mnożyć bez końca, ale trzeba wiedzieć, że nawet niewielkie gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją mleka, a które ma stado np. 20 krów mlecznych zużywa energii elektrycznej za około 500 zł miesięcznie. W takiej sytuacji warto postawić na fotowoltaikę, gdyż w tym przypadku może ona zwrócić się już po 6-7 latach. Z całą pewnością nigdy nie pogardziłby dodatkowym przychem w takiej wysokości. Jednocześnie można mieć niemalże pewność, że ceny energii elektrycznej będą rosły, a to oznacza tylko tyle, że koszt inwestycji zwróci się jeszcze szybciej.