Instalacje ważne dla zdrowia człowieka - rekuperacja.
Czy rekuperacja to rzeczywiście duża oszczędność na kosztach ogrzewania? Na ten temat istnieje cała masa opinii. Czy argument ekonomiczny to coś najważniejszego w takim przypadku czy jednak jest coś czego nie da się przeliczyć na pieniądze. A przecież chodzi o zdrowie mieszkańców.
Osoby, które jako jedyny powód montażu rekuperacji podają względy ekonomiczne mogą nie być zadowolone z realnych korzyści jakie ona daje. To fakt, że rekuperacja daje oszczędność w ogrzewaniu jeśli porównamy ją z domem, gdzie wentylacja jest prawidłowa. Nie zawsze jednak jesteśmy na to uwrażliwieni, nie montujemy nawiewników do okien, a jedyne wpuszczanie świeżego powietrza do domu występuje przy otwarciu drzwi zewnętrznych lub krótkotrwałym, niecodziennym uchylaniu okien. To jest raczej zrozumiałe, że nikt zimą nie chce tracić ciepła i okna pozostają raczej zamknięte.
Wiemy doskonale, że tzw. wentylacja tradycyjna, grawitacyjna nie ma szansy działać jeśli wpierw nie dostarczymy zimnego powietrza do wymiany. Jeżeli nasze okna i drzwi są szczelne to niestety wentylacja grawitacyjna nie zadziała. To chłodniejsze powietrze z zewnątrz jest w stanie wypchnąć cieplejsze powietrze, które będzie uchodzić do góry kominem wentylacyjnym. Innej opcji nie ma.
Jednak upatrywanie oszczędności związanych z rekuperacją w porównaniu do źle wentylowanego domu to niestety poważny błąd. Tutaj ich nie znajdziemy. Jeśli ktoś decyduje się na mieszkanie w domu, gdzie nie ma prawidłowej wentylacji to niestety naraża siebie i swoich bliskich na choroby i niedogodności z tym związane.
Nie wszyscy to rozumieją, tłumacząc to w ten sposób, że przecież dawniej, w odległych czasach, nasi przodkowie mieszkali w domach gdzie nawet kominów wentylacyjnych nie było i nikt z tego powodu nie chorował. To jest niestety argument, który bardzo łatwo obalić z kilku powodów.
- Nikt w tamtych czasach nie prowadził badań na ten temat.
- Okna i drzwi były nieszczelne więc wymiana powietrza istniała jako efekt uboczny nieprecyzyjnej stolarki otworowej.
- Całe domy nie były szczelne, zaczynając od podłogo przez ściany i na stropie czy jak kto woli, nasuficie kończąc.
Dzisiaj budownictwo wygląda inaczej, a musimy wiedzieć, że człowiek zużywa powietrze nawet gdy śpi. Dodatkowo korzystamy z kuchni i łazienki. W łazience cały czas mamy do czynienia z parowaniem - woda chodźby w sedesie jest obecna cały czas, a jak dodamy do tego ogrzewanie podłogowe i rozwieszone pranie to sprawa jest oczywista. Kto tego nie dostrzega to znaczy, że kieruje się tylko złą wolną.
Pod wpływem zbyt wysokiej wilgotności w budynku może dochodzić do rozwoju grzybów i pleśni. Nie mówimy tutaj tylko o widocznych gołym okiem zapleśniałych ścianach, ale również o tym, czego człowiek nie jest w stanie zobaczyć bez użycia mikroskopu.
Na ten temat zawsze warto pomówić ze specjalistą od wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych. Rekuperacja staje się nieodłącznym elementem nowoczesnego i energooszczędnego budynku. Ważne jest jednak to, aby była ona prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Zalety tych rozwiązań są jednoznaczne. To przede wszystkim zdrowie człowieka, czyste powietrze i powietrze, którego nie trzeba ponownie ogrzewać od np. temperatury 5 stopni do temperatury 22 stopni Celsjusza.