Jak można wyregulować rekuperacje?
Jeśli przebadamy duże grono osób, które korzystają z takiego dobrodziejstwa jak rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z funkcją odyzkiwania ciepła to zauuważymy, że część z tych ludzi ma dość spore problemy i zastrzeżenia. Postaramy się rozwiązać te problemy opowiadając jak można wyregulować rekuperacje, aby działała w sposób przyjazdny dla człowieka.
W pierwszej kolejności warto sobie uzymysłowć czym rekuperacja nie jest, albo czym nie powinna być. Jeżeli ktoś zna specyfikę rynku niemieckiego to zauważy fakt, iż tamte budynki, domy jednorodzinne są wentylowane w znacznie mniejszy zakresie - chociaż to słowo nie opisuje tego co chce powiedzieć. Mówiąc bardzo prosto: u nas każdy chce wentylować się na trzecim biegu podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów na biegu pierwszym.
Z czego wynikać może taka postawa? Otóż w mojej opinii jest to spowodowane tym, że systemy rekuperacji jeszcze nie są tak popularne w Polsce i niestety wielu instalatorów i projektantów u siebie w domach nie mają systemu wentylacji mechanicznej. Gdyby mieli, być może okazałoby się, że przestali by uprawiać "magię" i nie przypisywaliby na sztywno m3 powietrza do konkretnych anemostatów. Prawda jest taka, że większość instalacji tego typu jest przewymiarowana w stosunku do potrzeb, wielu użytkowników nie jest w stanie docenić samego faktu świeżego powietrza w budynku i traktować chce system jak klimatyzacje. Tu pojawiają się problemy.
Można odesłać czytelnika do ciekawych artykułów na ten temat, gdzie specjalista od wentylacji prowadzi ciekawe rozważania na ten temat a do regulacji wentylacji nie używa tylko i wyłącznie parametru jakim jest badanie przepływu powietrza, ale raczej sugeruje się poziomem wilgoci, poziomem dwutlenku węgla i temperaturą. Polecam stronę Rekuperacja Req24.pl