Jak przedłużyć zasięg pilota do bramy?

Dziś zostałem poproszony o to, aby rozwiązać problem słabego zasięgu pilota do bramy. Jak się okazało, znajomy, który miał taki problem korzysta z pewnego zamiennika pilotów firmy BFT. Niestety zamienniki nigdy nie gwarantują stabilnej pracy i nie gwarantują dobrego zasięgu. Nie można w tej sprawie zadzwonić do dystrybutora napędów do bram, bo przecież odpowiedź jest jasna: proszę zaprogramować oryginalnego pilota i dopiero wtedy szukać ewentualnych problemów. Tak to już jest, że zamienniki traktowane są przez producentów napędów jak zło, które trzeba zlikwidować.

Dlaczego mogą pojawiać się problemy z zasięgiem pilota?

Producenci pilotów ścigają się z producentami podróbek pilotów. Sprawa jest oczywista. Ci drudzy odbierają im spore przychody więc trzeba z nimi walczyć. Aby uzmysłowić sobie skalę problemu, trzeba wiedzieć, że np. we Włoszech zyski ze sprzedaży pilotów do już istniejących napędów do bram są większe niż ze sprzedaży samych napędów. Ale tam nikt nie patrzy w stronę podróbek, stać ich aby kupować oryginalne piloty. U nas to trochę wygląda inaczej. Polacy przyzwyczajeni są do kombinowania i nie bardzo chcą płacić za rzeczy, które im wydają się banalne.

Jak na dłoni jednak widać, że znani producenci tacy jak Beninca, BFT, FAAC czy NICE wypowiedzieli wojnę podróbkom pilotów. Na celowniku są produkty firmy Proxima czy DTM - to najbardziej znane firmy, które dostarczają na rynek polski tzw. zamienniki. Te firmy mają również w ofercie swoje urządzenia - ciekawe czy byliby zadowoleni, aby ktoś ich kopiował. Łatwiej jest jednak zarobić przyklejając się do znanej marki i oni z tego własnie korzystają.

Trzeba jednak stanowczo stwierdzić: życie podrabiających piloty nie będzie łatwe. Firma Beninca wprowadza powoli nowe rozwiązania. Podrabiane pilotów BFT nigdy chyba nie było łatwe. Czasy będą trudniejsze, ale może nikt też nie będzie miał powodów do narzekania na słaby zasięg pilota.

Czy warto kupić zamiennik pilota do bramy?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Nie warto. Ludzie, którzy chcą kupić zamiennik pilota czasami robią to zupełnie nieświadomie. Trzeba także to podkreślić, że zdarza się tak, iż to sam sprzedawca oferuje zamienniki pilotów, aby wyróżnić się ze swoją ofertą. Zamienniki bardzo często są mniejsze, ładniejsze, może wybrać kilka różnych wzorów podczas gdy producenci proponują w to miejsce zaledwie 2 lub 3 modele pilotów, często dość znacznych rozmiarów. Ale czy rozmiar ma znaczenie? Otóż potrzeba, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, że wewnątrz pilota jest jakaś antena lub coś co "udaje antenę". Ten element musi przecież nadać sygnał radiowy do odbiornika. W odbiorniku również znajduje się antena.

O ile przy napędach często stosuje się antenę zewnętrzną (chociaż to nie jest absolutnie konieczne) to w pilocie mamy już tylko tą antenę wewnętrzna. Antena zewnętrzna może poprawić zasięg pilota, ale nie zawsze to się udaje.

Na dziś to musi wystarczyć. Unikajmy zamienników - unikniemy wtedy kłopotów. W przyszłości jednak opiszę sytuacje, w której to właśnie zamiennik pilota działał lepiej niż pilot oryginalny. Napiszę też o możliwych zakłóceniach w docieraniu fal radiowych. Warto więc śledzić także serwis internetowy forum-ogrodzenia.pl